sobota, 16 grudnia 2023

Kasza ze śliwkami – kuchnia podkarpacka

Kasza ze śliwkami – kuchnia podkarpacka
Kasza ze śliwkami – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Brzyska, gmina Brzyska, powiat jasielski

Kasza z suszonymi śliwkami to wigilijne danie popularne niemal w całym naszym regionie. Dzisiaj podaje się ją raczej ze względów sentymentalnych, jako wspomnienie dawnych czasów, ale niegdyś była wielkim przysmakiem. Uwielbiały ją szczególnie dzieci, ponieważ było to danie na słodko, a takich nie jadały na co dzień. Słodycz w tym daniu pochodziła głównie z suszonych owoców. Jeśli ktoś miał miód, słodził ją miodem, a kiedy cukier stał się bardziej dostępny, miód zastąpiono cukrem. Warto zwrócić uwagę, że zarówno kasza, jak i suszone śliwki, sprzyjały trawieniu sytej wigilijnej kolacji, jednak największy wpływ na popularność kaszy ze śliwkami miały walory smakowe, przyzwyczajenia i lubiane składniki tego dania.

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich z Brzysk pochodzi z publikacji LGD Liwocz pt. „Świąteczne smaki cz. II Bożonarodzeniowe smaki”.

Kasza ze śliwkami – kuchnia podkarpacka
Kasza ze śliwkami – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 300 g kaszy jęczmiennej pęczak
  • 200 g suszonych śliwek
  • 60 g masła
  • sól
  • pieprz
  • 2-3 łyżki cukru

W garnku zagotowujemy wodę, którą solimy (na każdą szklankę kaszy potrzebujemy 3 szklanki wody). Kaszę płuczemy i wsypujemy do wody. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień, dodajemy masło i gotujemy około 20 minut. Kasza powinna zmięknąć i wchłonąć wodę.

Do osobnego garnka wrzucamy śliwki, zalewamy wodą, ale tylko na tyle, żeby przykryła śliwki. Gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut od zagotowania. Śliwki razem z wodą wlewamy do ugotowanej kaszy i jeszcze chwilę razem gotujemy. Doprawiamy do smaku solą, cukrem i odrobiną pieprzu. Podajemy na ciepło.

 

Więcej regionalnych specjałów znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam :)

 

 

 

.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.