sobota, 24 lutego 2024

Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka

Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka
Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka

Lokalizacja: Pułanki, gmina Frysztak, powiat strzyżowski

Sezon na ciasta z jabłkami trwa cały rok dzięki temu, że jabłka dobrze się sezonują. Dlatego od pokoleń królują one w lokalnej kuchnia jako jeden z najpopularniejszych składników do przekładania ciast (tuż obok białego sera, kaszy manny czy powideł). Od gatunku jabłek zależy, w jakim stopniu rozpadną się one podczas smażenia i jak zwarta będzie ich konsystencja. Zwykle do przekładania ciast używa się szarej renety albo antonówki. Oba te gatunki charakteryzują się winnym, lekko kwaśnym smakiem i chrupiącym miąższem. Aby zachować spójność warstwy jabłek gospodynie często mieszają je z żelatyną albo galaretką w proszku. Jednak przepis gospodyń z Pułanek nie zawiera żadnych dodatkowych składników poza cukrem i odrobiną wody. Gorące jabłka, którymi przekłada się kruche ciasto, oddają mu swoją wilgoć i łączą się z nim. Warunkiem jednak jest szczelne przykrycie ciasta tuż po przełożeniu, żeby para z jabłek wykonała swoje zadanie. Przepis jest łatwy do wykonania, a ciasto będzie odpowiednie na każdą okazję.

Przepis Koła Gospodyń Wiejskich Pułanki pochodzi z publikacji „Czarnorzecko-Strzyżowska kraina smaków. Tradycyjne przepisy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania Stowarzyszenia ‘Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania’”.

Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka
Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 250 g margaryny
  • 4 żółtka
  • 2-3 łyżki śmietany
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy
  • 1 kg jabłek
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 2-3 łyżki cukru pudru do oprószenia ciasta

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy margarynę i siekamy. Żółtka ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym, dodajemy do mąki razem ze śmietaną i wyrabiamy ciasto. Wkładamy je do lodówki na 15 minut, po czym dzielimy na trzy części. Każdą część rozwałkowujemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez około 20 minut.

Obrane jabłka ścieramy na tarce o grubych oczkach. W głębokiej patelni cukier zalewamy wodą i zagotowujemy. Gdy zacznie „perlić” (zaczną pojawiać się liczne pęcherzyki powietrza), dodajemy jabłka i smażymy je aż będą przejrzyste (około 20 minut). Można dodać zapach cytrynowy lub cynamon. Gorącymi jabłkami przekładamy placki. Ciasto należy szczelnie przykryć i odstawić na noc. Na drugi dzień wierzch ciasta oprószamy cukrem pudrem.

Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka
Jabłecznik przekładany – kuchnia podkarpacka

 

Więcej przepisów na podkarpackie ciasta znajdziecie w zakładce

KUCHNIA PODKARPACKA

Zapraszam serdecznie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.