środa, 12 grudnia 2018

Zupa z kaszą i grzybami (wigilijna) – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Zupa z kaszą i grzybami (wigilijna) - kuchnia podkarpacka


Prezentując tradycyjne podkarpackie zupy wigilijne wybierałam zupy kwaśne, na bazie zakwasu na barszcz, lub na wodzie z kiszonej kapusty. Tym razem prezentuję łagodną zupę grzybową z kaszą gryczaną. Zupę gotuje się na wywarze z warzyw, a ponieważ podawana jest w Wigilię, krasi się ją cebulką podsmażoną na oleju lnianym.
Przepis na ten regionalny specjał pochodzi z gminy Stary Dzików, od pań Z Koła Gospodyń Wiejskich z Cewkowa-Woli. Został opublikowany w „Dziedzictwo kulturowe sztuki ludowej i kulinarnej Ziemi Lubaczowskiej”.

Zupa z kaszą i grzybami (wigilijna) - kuchnia podkarpacka

Składniki:
  • 1 szklanka suszonych grzybów (około 60-70 g)
  • 1 litr wywaru warzywnego
  • 2-4 łyżki kaszy gryczanej
  • sól i pieprz
Do okraszenia:
  • 250 ml oleju lnianego
  • 150 g cebuli
  • szczypta soli
Cebulę siekamy w drobną kosteczkę i przekładamy na patelnię. Wlewamy olej lniany i smażymy na małym ogniu uważając, żeby olej nie wykipiał. Kiedy cebula stanie się lekko pomarańczowa ściągamy ją z ognia i solimy do smaku. Na 1 talerz zupy dodajemy 1 łyżkę cebuli.

Suszone grzyby zalewamy gorącym wywarem warzywnym i zostawiamy, żeby zmiękły (najlepiej na całą noc). Wywar gotujemy około 45 minut, aż do miękkości grzybów, po czym przecedzamy go, a grzyby kroimy w paseczki. Pokrojone grzyby dodajemy do wywaru i wsypujemy kaszę (jej rodzaj i ilość zależą od indywidualnych preferencji). Zupę gotujemy około 10 minut, po czym odstawiamy na kolejne 10-15 minut, by kasza doszła. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Zupę podajemy okraszoną cebulką na oleju lnianym.



W zakładce KUCHNIAPODKARPACKA
znajdziecie więcej lokalnych smaków

między innymi:










4 komentarze:

  1. Cieszę się, że do Ciebie trafiłam. Zachwycam się przepisami:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dorotko, ja się cieszę, że ktoś tu zagląda i może czasem skorzysta. Właściwie tylko po to całe to zamieszanie :) Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  2. Taki barszcz wigilijny z kaszą i grzybami gotuje się też w Maksymilianowie gmina Bałtów k/Ostrowca Świętokrzyskiego oraz w miejscowości Giełczew gm. Wysokie, pow. lubelski.
    w tym roku ja gotuję taki barszcz bo bardzo mi on smakuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Andrzeju za komentarz :) Kuchnia lubelska z podkarpacką dzieli wiele przepisów, szczególnie tych z kaszą i kapustą :) Święktokrzyskiemu bliżej do leśnej kuchni Lasowiaków :) Pozdrawiam!

      Usuń

Z przyczyn technicznych komentarze przed publikacją będą weryfikowane.