niedziela, 8 kwietnia 2018

Pierogi z kapustą i białym serem – kuchnia podkarpacka

Trzeci Talerz - podkarpacki blog kulinarny
Pierogi z kapustą i białym serem - kuchnia podkarpacka


Beskid Dukielski to przygraniczny region położony na południu Podkarpacia, w dorzeczu rzeki Jasiołki. Poza Polakami zamieszkiwali go niegdyś Łemkowie, Rusini, Słowacy i Żydzi. Żyli oni w symbiozie, dzieląc się nie tylko swoją kulturą, ale i zwyczajami i upodobaniami kulinarnymi. Jednoczyły ich trudne warunki życia i miłość do beskidzkiej ziemi. Latem korzystali oni z dobrodziejstwa pół uprawnych i lasów. Zimą i na przednówku było jednak ciężej. Podstawę ich wyżywienia stanowiły wówczas ziemniaki, kapusta, fasola, grube kasze oraz mąka, głównie razowa. Choć dzisiaj Ziemia Dukielska słynie głównie wyrobami wędliniarskimi, kilka z nich znajduje się nawet na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, to podstawę regionalnej kuchni stanowią warzywa i nabiał. Pierogi ze świeżą, obgotowaną i poszatkowaną kapustą, do której dodaje się podsmażoną cebulkę oraz pokruszony biały ser, są przykładem smacznej, domowej kuchni opartej na prostych składnikach, dostępnych o każdej porze roku. Ten rodzaj farszu do pierogów popularny jest nie tylko na Dukielszczyźnie, ale też w innych miejscowościach wschodniego Podkarpacia.

Przepis pochodzi z publikacji wydanej przez Gminę Dukla pt. „Kuchnia Regionalna Beskidu Dukielskiego”, a przekazały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Równem.

Pierogi z kapustą i białym serem - kuchnia podkarpacka

Składniki na około 70 pierogów:
Ciasto:
 • 600 g mąki pszennej
 • 1 szklanka letniego mleka
 • 1 łyżka oleju
 • 1 jajko
 • sól (nieco więcej niż pół łyżeczki)
Farsz:
 • 1 średnia główka białej kapusty
 • 2 cebule
 • 3-4 łyżki masła
 • 300 g sera białego (twarogu)
 • sól
 • pieprz
Masło i ewentualnie śmietana do omaszczenia.

Kapustę oczyszczamy z wierzchnich liści, dzielimy na ćwiartki i zalewamy wrzącą osoloną wodą. Gotujemy ją do miękkości, a następnie dokładnie odsączamy z wody. Kapustę siekamy drobno.
Cebulę obieramy i kroimy w kosteczce. Podsmażamy ją na maśle, a gdy jest gotowa, łączymy z kapustą. Ja zgodnie z radą mojej teściowej kapustę podsmażam jeszcze przez chwilę z cebulką, by lepiej odparowała i przeszła jej smakiem.
Do wystudzonej kapusty dodajemy biały ser pokruszony widelcem. Nadzienie przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Z mąki i pozostałych składników wyrabiamy luźne ciasto, rozwałkowujemy je i wykrawamy krążki. Na krążki nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi. Odkładamy na posypaną mąką deskę. Pierogi gotujemy po 10-12 sztuk we wrzącej osolonej wodzie. Ugotowane pierogi przelewamy delikatnie zimną wodą i polewamy zrumienionym masłem.
W kuchni dukielskiej tradycyjnie jako omastę do tych pierogów gospodynie stosują wysmażoną na masełko śmietankę, potrawa ta ma wtedy specyficzny smak.

Pierogi z kapustą i białym serem - kuchnia podkarpackaPo więcej przepisów KUCHNI PODKARPACKIEJ zapraszam TUTAJZapraszam również na pozostałe regionalne pierogi :)

4 komentarze: